15 aprilie , 2016  posted by admin
 

Hirsova are nevoie de mai mult civism din partea cetatenilor sai

Decizia mea de a iesi din politica vine ca un demers firesc pentru a ma putea alatura celor care nu au decat interesul de a fi obiectivi si echidistanti fata de actiunile celor care decid treburile publice.

Voi intari aceasta optiune prin faptul ca nu voi candida in alegeri locale din 05 iunie si nici in alte alegeri care vor fi organizate in acest an.

Cu prietenie, le multumesc inca o data miilor de cetateni care pe parcursul ultimilor 20 de ani mi-au fost alaturi in demersurile politice si administrative locale si de aceea voi ramane alaturi de cei care doresc sa slujeasca orasul cu onestitate pentru indeplinirea aspiratiilor hirsovenilor, cerandu-le “sa nu dam niciun cec in alb”, sa fim atenti la aranjamentele politice orchestrate doar pentru a rezolva interesele celor care au acces la “butoanele” puterii locale si sa supraveghem cu atentie in plan local partidele politice si grupurile generate de acestea sau de alt fel.

Pentru a fi alaturi de cei care au crezut si cred in sansa orasului nostru va propun sa sprijinim orice intiativa care sa raspunda nevoilor reale ale orasului prin asumarea in parteneriat public a preocuparii pentru infaptuirea celor zece puncte exprimate in documentul “Interes pentru Hirsova si pentru rezolvarea problemelor locuitorilor sai“, pe care il voi publica in curand, care cuprinde:

  1. Crearea premizelor pentru dezvoltare economico-sociala locala durabila si realizare a unor noi locuri de munca;
  2. Asigurarea transparentei actului decizional si a actului administrativ;
  3. Definirea si publicarea unor proceduri de consultare publica a cetatenilor in luarea deciziilor;
  4. Coeziune socială, decenta, echitate si corectitudine privind modul in care legile se aplica la fel pentru fiecare cetatean, indiferent de statutul social si de etnie;
  5. Imbunatatirea infrastructurii instituţionale si edilitar urbane, precum si a eficacitatii si eficientei in folosirea resurselelor legislative, institutionale, umane si financiare;
  6. Realizarea unor servicii publice locale: diverse, de calitate şi accesibile tuturor cetăţenilor;
  7. Depolitizarea numirilor in posturile de conducere a gradinitelor, scolilor generale, liceelor si spitalului;
  8. Elaborarea si sustinerea unor programe pentru tineri;
  9. Abordare responsabila, prin parteneriat si eficienta, privind reglementarea urbanistica si planificarea urbana pentru solutionare a situatiilor existente si de dezvoltare viitoare, din punct de vadere al locuintelor, al spatiilor comerciale si a spatiilor vezi intravilane si extravilane;
  10. Prevenirea degradarii mediului si protejarea acestuia.

Cei angrenati in competitiile politice locale, fosti sau actuali adversari sau colegi, trebuie sa se acomodeze cu faptul ca voi ramane implicat in viata publica a oraşului nostru – orice pret as plati pentru aceasta – si sa inteleaga ca nu voi sustine inlocuirea <<hotilor unora cu hotii altora>>, iar pentru acestea voi fi mai activ, mai clar, mai combativ şi mai ferm.

Lasă-ne un mesaj