9 aprilie , 2016  posted by admin
 

Pentru a nu ramane, cat de curand, singurul membru al unei organizatii care risca sa aiba doar lideri, imi prezint public demisia din PNL

In urma cu doi ani mi-am dat demisia din functia de vicepresedinte al Biroului Permanent Teritorial al PNL Constanta pentru a atrage atentia decidentilor din partid asupra cardasiei unor lideri locali si judeteni ai PNL cu pesedistii din Hirsova, cu daune iremediabile a intereselor politice pe termen scurt si mediu pentru organizatia locala a PNL.

O organizatie a Partidului National Liberal care in 1996, cand am intrat in politica, avea sub 5 procente si care pe parcursul a 8 ani a reusit sa devina prima forta politica locala, administrand timp de 8 ani orasul. Zecilor de consilieri locali, in majoritatea lor covarsitoare persoane reprezentative pentru orasul nostru, le multumesc pentru aportul adus la evolutia pozitiva a guvernarii locale liberale.

Din pacate, interese marunte au facut ca PNL Hirsova, in lipsa de lideri capabili sa o mentina in batalia politica locala, sa devina doar o anexa a PSD-ului local, sondajele aratand ca PNL Hirsova nu poata da un canditat clasat in primele trei pozitii care pot conta in competitia electorala ce va incepe peste o luna.

Dintr-o forta autentica locala care a castigat sau a pierdut onorabil, liberalii de la Hirsova se vor forta avand ca obiectiv intrarea in Consiliul Local.

Fara doar si poate nu voi ramane decat liberal fiind alaturi, cu prietenie, de miile de membri pe care PNL-ul i-a avut la Hirsova pe parcursul ultimilor 20 de ani. Fara sa-mi fi disparut atasamentul fata de valorile liberale am fost si voi ramane alaturi de hirsovenii fara apartenenta politica si chiar de cei care conjunctural s-au aflat in tabere adverse.

Pentru a nu ramane, cat de curand, singurul membru al unei organizatii care risca sa aiba doar lideri, imi prezint public demisia din Partidul National Liberal, multumindu-le liberalilor hirsoveni pentru sustinerea in cariera politica a celor 20 de ani.

Le multumesc, deasemenea, liderilor partidului pentru increderea si suportul pe care mi l-au oferit lasand in urma activitatii mele multe amintiri placute, dintre care cea mai valoroasa “Liga Alesilor Local ai PNL”, structura initiata si infiintata in 2001 prin initiativa mea si actiunea din acel moment a unei echipe entuziaste.

Parasesc campul bataliilor din pozitia de combatant politic si imi voi concentra atentia asupra problemelor hirsovenilor ramanand implicat si tot mai activ în viata publica a orasului nostru din zona societatii civile, fara parti-pris-uri politice incercand sa sustin noi initiative care pot relansa orasul.

Din fericire, cei care conduc PSD-ul si PNL-ul in acest moment, care nu mai reprezinta nici macar pesedistii si liberalii locali, fiind doar reprezentantii propriilor interese, pot fi invinsi in viitoarele alegeri locale, asa cum o arata sondajele preliminare la nivelul potentialilor candidati, implicarea cetatenilor fiind hotaratoare in sustinerea unor noi lideri. Faptul ca la ultimul sondaj local pe primul loc al optiunii lor hirsovenii doresc un candidat independent arata ca PSD-ul si PNL-ul in plan local au o criza reala de lideri, intretinuti doar de clientela din jurul acestora, hirsovenii, cu sau fara apartenenta politica, dorindu-si candidati preocupati de problemele orasului.

Si totusi … voi ramane implicat in viata publica a orasului nostru, planurile pentru viitor fiind legate de aspiratiile hirsovenilor, care, pe buna dreptate, merita mai mult decat ceea ce le-au oferit  soarta si manevrele politicii locale.

Lasă-ne un mesaj